Ola Lis – polska aktorka teatralna, telewizyjna i głosowa, wokalistka, instrumentalistka, lektorka i dialogistka. Urodziła się w 1984 roku Zabrzu, a wychowała w Koszalinie, gdzie ukończyła Liceum Muzyczne im. Grażyny Bacewicz w klasie altówki. Równolegle uczestniczyła w zajęciach Studia Artystycznego prowadzonych przez małżeństwo Krzysztofa i Halinę Ziembińskich, artystów związanych z koszalińskim BTD. Teatralna pasja zwyciężyła, kiedy dostała się na Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu.

 

Po studiach zadebiutowała na scenie Teatru im. Wilama Horzycy  w Toruniu, z którym etatowo była związana przez kilka następnych lat, a obecnie współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Teatrem Muzycznym. Toruń mocno wpisuje się w jej zawodową ścieżkę, choć obecnie mieszka w Trójmieście, gdzie aktorsko i wokalnie realizuje się na nadmorskich scenach (Pomorski Teatr Nobilis, Konsulat Kultury, Teatr Boto).

 

Zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych, ale najważniejszą z nich jest Wiera Gran z „Jutro będzie za późno” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej (2016, Teatr Muzyczny w Toruniu). Spektakl został dostrzeżony i nagrodzony na wielu festiwalach. Ta wyjątkowa kreacja w szczególny sposób łączy w sobie aktorski, wokalny i muzyczny warsztat aktorki.

 

Poza teatrem z pasją odnalazła się w dubbingu – razem z zespołem trójmiejskiego Studia Tercja udźwiękowiła tysiące kreskówek i seriali młodzieżowych, nie tylko użyczając głos całemu wachlarzowi postaci, ale również pisząc dialogi do setek odcinków. Korzystając z doświadczenia aktorki głosowej stworzyła także unikalne warsztaty dubbingowe dla dzieci i młodzieży, które realizuje z powodzeniem na terenie Trójmiasta.

 

Od 2020 roku współpracuje z Pomorskim Teatrem Nobilis, nie tylko jako aktorka, ale również jako autorka scenariuszy i tekstów piosenek do jego autorskich produkcji - między innymi do spektaklu "O Witce, co chciała być stolemką", inspirowanego kaszubskimi legendami.

 

A poza tym tym tłumaczy i pisze piosenki, świetnie śpiewa i gra na ukulele. Tworzy adaptacje i opracowania muzyczne do spektakli dla dzieci, prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prywatnie jest wielką miłośniczką trekkingu, gier strategicznych i mamą siedmioletniej Jadwini.

Dla przyjaciół Olalis.

Ola Lis

aktorka

wokalistka

lektorka