fot. Adrian Mrugiewicz

Wiera Gran

   Wiera Gran, a właściwie Weronika Grynberg była polską pieśniarką żydowskiego pochodzenia. Zadebiutowała w 1934 roku, gdy przypadkowo słyszący jej śpiew koledzy muzycy namówili ją na występ w przedwojennej kawiarni Paradis. Jej niezwykła uroda i matowy kontralt szybko podbiły publiczność. Do czasu wybuchu wojny zyskała olbrzymią popularność, występowała w całej Polsce, nagrała kilkadziesiąt piosenek. W 1941 zdecydowała się wejść do warszawskiego getta, gdzie przebywały jej ukochana matka i siostry. Zaczęła występować w kawiarni Sztuka

i szybko stała się jedną z głównych atrakcji artystycznych. Po wojnie postawiono jej zarzuty o współpracę z gestapo, z którymi pomimo wyroków uniewinniających walczyła do końca życia.

fot. Adrian Mrugiewicz

Aleksandra Lis w spektaklu "Jutro będzie za późno"

    W spektaklu "Jutro będzie za późno" (na podstawie sztuki Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, 2016) spotykamy Wierę już u schyłku jej życia, w paryskim mieszkaniu, a ona zabiera nas w niezwykłą podróż, opowiadając o długiej karierze, miłościach i pomówieniach, śpiewając najpopularniejsze piosenki.

   "Kiedy Aleksandra Lis wychodzi na scenę i zaczyna śpiewać piosenkę Gran, tempem błyskawicznym cofamy się do tych odległych czasów. Nagle zaczynamy żyć z samą bohaterką, która łapiąc nas za rękę, czyni oddanymi kompanami w jej podróży. Zaczynamy dzielić z nią wszystkie przeżycia, stajemy się ich częścią, a wszystko po to, żeby zrozumieć, co naprawdę stało się z Wierą Gran. Ale aktorka nie zabiera nas w tę podróż przypadkowo, bo to my, mamy stać się świadkami niewinności artystki. Mamy w końcu jej uwierzyć, uwolnić od obsesji nią targającymi."

Agnieszka Kobroń, www.afiszteatralny.pl

Wiera Gran

Spektakl został dostrzeżony i nagrodzony na wielu festiwalach:

 

2018Złoty Liść za postać Wiery Gran na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro

2018 – wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok w kategorii kultura dla Agnieszki Płoszajskiej i Aleksandry Lis

2018 – wyróżnienie honorowe na 1. Sopockich Konsekwencjach Teatralnych

2017 – nagroda kapituły ZASP za kreację aktorską na 32.Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora

2016 – nagroda aktorska oraz reżyserska na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko.

"Jutro będzie za późno"

JUTRO BĘDZIE ZA PÓŹNO

Scenariusz: Wiesława Sujkowska

Reżyseria: Agnieszka Płoszajska

Aranżacje muzyczne: Jędrzej Rochecki

Scenografia i kostiumy: Ewelina Miąsik

Reżyseria świateł: Aleksander Trafas

Obsada: Aleksandra Lis

fot. Jurek Bartkowski

Ola Lis

aktorka

wokalistka

lektorka